• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar

    • MENÇUNA KONAKLARI
    • Gsm:0533 527 42 12
Mençuna Şelalesi

 ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİArtvin Konaklama 
Mençuna Konakları
 ARTVİN OTELLERİ
Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov

Artvin Bungalov Evleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam170
Toplam Ziyaret379210
Hava Durumu

Kamilet Vadisi ve Mencuna Selalesi      Doğu Karadeniz'de şelaleleri ve çift kemerli köprüsü, doğal güzelliği ile ünlü Kamilet vadisine son yıllarda turistten büyük ilgi var
    
    Mençuna Şelalesi Kamilet Vadisinde yer alıp Türkiye'nin en yüksek ve en uzun şelaşesi'dir. Mençuna Şelalesinin yüksekliği yaklaşık 90 metredir. Şelale özellikle yamur yağdığı zamanlarda 50 ile 100 kat büyülüğe erişir. Şelale su seviyesi yükseldiği zamanlarda yanına yaklaşılması imkansızdır.  

Doğa Harıkası Mençuna Şelalesi
 KAMİLET VADİSİ


Doğa, tarih ve kültürü bir arada yaşamak isteyenlerin ilgisi çeken Doğu Karadeniz'de turistlerin yeni gözdesi Kamilet Vadisi, Mençuna Şelalesi ve
Çiftekemer Köprüsü ile doğa severlere unutulmaz bir tatil fırsatı sunuyor.

artvin otelleri


Bölgedeki vadilerin en bilinenleri ve ziyaret edilenleri arasında Fırtına Vadisi, İkizdere Vadisi ve Sümela Manastırı'nın da içinde yer aldığı Altıdere vadileri yer alıyor.

      Karadeniz'in doğusunda yer alan Kamilet Vadisi ise son yılllarda Artvin ve Batum turlarının etkisiyle yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

      Turların yeni gözdesi olan ve Karadeniz bölgesinde sahip olduğu tarihi ve doğal zenginlikleri bünyesinde barındıran Kamilet Vadisi'nde, özellikle tarihi Çiftekemer Köprüsü ile Mençuna Şelalesi turistlerın akımına uğruyor.

ARHAVİ OTELLERİ


5 yıl öncesine kadar çok kişi tarafından bilinen kamilet vadisi, el değmemiş ormanları. bitki çeşitliliği. dereleri. yaban hayatı. tarihi köprüleri. mençuma organik balları ve doğa harıkası şelalesiyle yerli ve yabancı turistler tarafından Turkiye'nin  saklı cenneti olarak tanınmaktadır.

        Türkiye'nin ekolojik zenginliği korunduğu en önemli alanlardan biri olan Kamiletin sarp arazı yapısıyla ve önemli bir bölümünde yol ağı bulunmazken. neredeyse el değmemiş bu coğrafyada Doğu Karadeniz kuzey kesimi florasının önemli bir bölümü bulunuyor.

      18.yüzyılda yapılan Çifte kemer köprüsü, doğaseverlere vadi içinde tarih zenginliği sunuyor. Osmanlı dönemi eseri 2 kemer köprü, 2 farklı akarsuyun birleşme noktasında yer alıyor.

KAMİLET VADİSİ


      Arhavi çifte kemer köprüsü'nün ardından vadiyi küçükköy yolunu takip eden turistler akarsuyun kıyısında Mençuna Şelalesi'nin aşağı kısmına araçlaçlarla gelebiliyorlar. Ziyaretçiler burada bir patika yolu takip ederek, yaklaşık 25 dakika yürüdükten sonra etrafı yoğun bitki örtüsüyle kaplı, muhteşem görselliğe sahip Mençuna Şelalesi'ne  ulaşıyor. 

     Yaklaşık 90 metre yüksekliğe sahip şelale, döküldüğü yerde küçük bir gölet oluşturuyor. Göletin ardından küçük bir şelale daha oluşurken, turistler bu şelalenin üzerinde bulunan köprüden büyük şelaleyi izliyor. Güneşli havalarda şelaleden düşen su damlacıkları küçük bir gökkuşağı oluşturuyor.
    
       Kamilet vadisinde Artvin Otelleri kapsamında bulunan Mençuna Konakları Arhavi Otel ve Arhavi otel rezervasyunu konusunda konaklama hizmeti vermektedir.
   
Kamilet Vadisinde Kar
   
      Kamilet vadisi
içinde  Mençuna Konakları dışında evlerin bulunmaması sayesinde yağmurlu havalar dışında su kalitesi yüksek olan dereler her zaman berrak akmaktadır.

        Kamilet vadisi Karadeniz turizminde her geçen yıl daha fazla ilgi görürken Arhavi konaklama ve pansiyon sayısı yetersiz gelmektedir. Bunun için Arhavi Otellere daha ciddi yatırım yapılırken Mençuna Pansiyon ve Mençuna Restorant özel günlerde ihtiyaca cevap verememektedir.
      
       1999 yılında wwf (Dünya doğa koruma vakfı) Kamilet Vadisi'nı Avrupa'nınbiyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman arasındaki bölgelerden biri olarak ilan etti.
    
        Biyolojik çeşitlilik açısından dünyanın en zengin bölgelerinden biri olan Kamilet yapılması planlanan hidroelektrik santralleri (HES) sebebiyle yok olma tehditi altında. Yol yapımı ve HES çalışması şimdilik durdurulmuş durumda. Çevre korumacılar, aktivistler ve köylüler el birliğiyle bu projenin hayata geçirilmemesi için çaba sarfediyor.

         Eşşiz güzelliğe sahip Kamilet vadisi hakkında Çoruh Üniversitesi tarafından geçtiğimiz yıllarda hazırlanan raporda ''Türkiye'deki en büyük bozulmamış doğal ekosistemlerden biri ve koruma altına alınması gerekir'' ifadeleri kullanıldı. Yaklaşık 11 bin bitki türüne ev sahipliği yapan Kamilet, bu sayıyla Türkiye'nin en zengin biyolojik çeşitlilik gösteren havzalarından biri. Burada yetişen bitki tütlerinin yüzde 40'i ise tıbbı bitki özelliği taşıyor.Yorumlar - Yorum Yaz
Artvin Otelleri

Arhavi Otelleri
 ARHAVİ OTELLERİ
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat