• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar

    • MENÇUNA KONAKLARI
    • Gsm:0533 527 42 12
Mençuna Şelalesi

 ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİArtvin Konaklama 
Mençuna Konakları
 ARTVİN OTELLERİ
Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov

Artvin Bungalov Evleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret354630
Hava Durumu

artvin-kestane-bali-faydalari

  Artvin Arhavi Kestane Balı                                        

     Artvin Arhavi Kestane Balı, Artvin’in Arhavi ilçesinde, Kamilet Vadisi'nde, kestane ağaçlarının bulunduğu bölgede, arıların kestane ağacı çiçeğinden ve ormangüllerinden polen almasıyla üretilir.Kestane ağaçları,sadece Karadeniz Bölgesi'nin zor iklim şartlarında yetiştiği için,kestane balı yılın belli zamanlarında Karadeniz Bölgesin'de üretilmektedir. Artvin Arhavi Kestane Balı, bölgeye Gürcistan üzerinden kaçak olarak sokulan sahte ballardan ayrıştırılmak üzere, Mençuna Kestane Balı markasıyla garanti edilmektedir


 

Acı Bal ya da Deli Bal

      Halk arasında deli bal veya acı bal olarak da bilinen Artvin Arhavi Kestane Balı'nın  üretildiği bölge rakımı(2000) çok yüksek olduğu için, üretim çok az ve zor şartlarda gerçekleşir. Mençuna Kestane Balı, Mençuna Şelalesi'nin karşısında, tamamen doğal şartlarda ve hiçbir katkı maddesi ilave edilmeden üretilir.Mençuna Kestane Balı %80 oranında kestane çiçeğinin yanısıra, komar, böğürtlen ve 300 çeşit endemik bitkinin sentezinden oluşur. Bu nedenle tadı acı, rengi oldukça koyudur. Halk arasında acı bal diye bilinmesinin nedeni budur.

                                                 

Kestane Balı Faydaları


 
     Kestane balı faydaları çok eski tarihlerden beri biliniyordu, günümüzde modern tıbbın imkanlarıyla da kestane balı faydaları kanıtlanmıştır. Bal türleri arasında yapılan araştırmaya göre, tek floralı bal olarak üretilen kestane balının, antioksidan yönünden çok zengin olduğu anlaşıldı. Antimikrobiyal özelliği ile bakteri öldürücü etkisi kanıtlandı. Midede gastrit, reflü veya ülsere neden olan ve helicobacter pylori (Hp) olarak bilinen bakteri üzerinde etkili olduğu tesbit edildi. Kestane balı faydaları saymakla bitmez,her derde devadır. Ağrı,sancı ve şişkinliklere, ağız yaralarına, akciğer hastalıklarına, bademcik iltihabına, bağırsak gazlarına, baş ağrısı, göğüs ağrısı, karın ağrısına, beyin hastalıklarına, bel ağrılarına, baş dönmesine, ciltteki lekelere, damar tıkanıklığına, hafızaya, hazımsızlığa, halsizliğe, kalp çarpıntısına, kemiklerin kuvvetlenmesine, iştahsızlığa, iktidarsızlığa, kabızlığa birebirdir. Nezle -grip, öksürük, nefes darlığı, astım tedavisinde, sedef yaralarında, sarılık hastalığında da kullanılır. Kestane balının 500’e yakın hastalığın tedavisinde etken olduğu kanıtlanmıştır.

                                               

Kestane Balı Nasıl Tüketilmeli


Kestane balı genellikle tedavi amacıyla alındığı için  ' kestane balı nasıl tüketilmeli ' bunu mutlaka öğrenmeniz gerekli.  Aldığınız bal sıradan bir bal değildir. Hastalıklardan korunmak amacıyla alınır. Kestane balı fazla tüketilirse zararları olacağı için dozunu ve ne şekilde yendiğini mutlaka bilmemiz gerekir. Artvin Arhavi Kestane Balı için önerilen doz, günde bir çay kaşığıdır ve tok karnına tüketilmelidir.

 

 

Artvin Otelleri

Arhavi Otelleri
 ARHAVİ OTELLERİ
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat